Stanisław Wiąckowski w swojej książce przytoczył 7 podstawowych zasad Makrobiotyki. Oto one:
1. Ekologia
Jeśli chcemy być zdrowi, żyć w szczęśliwości i długo to warto zwrócić uwagę na to, aby jeść najbardziej naturalne pokarmy na jakie nas stać. Jedzenie typowo ekologiczne jest drogie, jednak już jedzenie nieprzetworzone może nam i naszym ciałkom bardzo pomóc. Więc jeśli nie masz rodziny, znajomych na wsi to postaraj się chociaż zrezygnować z przetworzonego jedzenia w plastikach, foliach czy puszkach.Ekologia to także życie w zgodzie z naturą i samym sobą, dbanie o relacje i przestrzeń wokół siebie, skupianie się na gromadzeniu bardziej dobrych wspomnień niż rzeczy.
2. Ekonomia życia
Czyli zajadanie i zjadanie do końca z minimalną ilością wyrzucanych odpadków. Chodzi głównie o to, aby zminimalizować ilość śmieci. Jeśli kupujesz np. ryż to możesz go nabyć w pudełku i 4 woreczkach, albo w papierowym opakowaniu, jeśli kupujesz owoce to możesz je pakować do plastikowych worków, albo do zwykłej lnianej torby, jeśli kupujesz sery, wędliny to mogą one być pakowane w folię, albo w papier w tradycyjnym sklepie, nie w supermarkecie.Ekonomia życia to też zwrócenie chociażby uwagi na miejsce w jakim się je: na mieście w szumie i hałasie czy w domowym zaciszu ze znajomymi, po wspólnym ugotowaniu posiłku.
3. Uniwersalna teoria wszechświata
Teoria ta oparta jest na tzn Yin i Yang, czyli siłach przeciwieństw. Aby świat i wszechświat był w równowadze to muszą występować przeciwstawne siły, energie, jakkolwiek można to określić. Makrobiotyka wykorzystuje wiedzę na ten temat w odniesieniu do jedzenia i tego jak ono wpływa na nasze ciałka i mózgi. Np. zbyt dużo jedzenia YIN czyli zawierającego sporo potasu powoduje łysienie u Menów na przodzie, albo tzw. ścinanie butów z tyłu.Warto zapoznać się z informacjami nt. jedzenia YIN i YANG i ich wpływem na nasze życie
4. Sztuka życia.
Polega ona na tym, że bierzemy za nie na siebie całkowitą odpowiedzialność. Za każdą jego sferę, a przede wszystkim sferę zdrowia. Tylko my sami jesteśmy w stanie zaobserwować co nam szkodzi i co nam pomaga. Inni ludzie mogą tylko zgadywać, albo się domyślać...
5. Wdzięczność za to co mamy
Tyle i tylko tyle.Bardzo prosty proces, którego można się nauczyć z pomocą zeszytu i ołówka. Otóż każdego dnia np. wieczorem bierzemy tenże zeszyt i ołówek i piszemy kilka rzeczy za które jesteśmy wdzięczni w dzisiejszym dniu. To może być cokolwiek, dla każdego coś innego: uśmiech, spojrzenie, awans, prezent od kogoś. Wszystko co nam przyjdzie do głowy. Bywają dni kiedy można zapisać całą stronę wdzięcznych rzeczy, ale mogą pojawić się też takie, kiedy będziesz się męczył/a i zastanawiał/a co by tu wpisać... Ale zawsze trzeba coś wpisać - taka jest zasada. Bo ZAWSZE jest coś za co możemy być wdzięczni.
6. Wiara
Człowiek powinien wierzyć w coś. Po prostu to pomaga.Oczywiście poza tym, to trzeba wierzyć w siebie.
7. Ład natury.
Uwierz w to, że natura wie co robi. Ona dąży do równowagi - zawsze. Natura Twojego ciała, umysłu i duszy, świata, wszechświata. Wszystko jest ze sobą powiązane i na siebie wpływa, tak po prostu jest. A nawet jeśli spotyka nas coś złego to to jest po coś. Wierząc w to będziemy potrafili powrócić do równowagi mocniejsi i mądrzejsi.
*
głask, głask dla Wszystkich
*
wykładów Profesora można posłuchać na YT
*
wykładów Profesora można posłuchać na YT
*
wpis powstał na podstawie książki: Stanisława Wiąckowskiego
"Ekologiczne kierunki w rozwoju medycyny naturalnej"
*
masz pytania?
willaludka@gmail.com

"Ekologiczne kierunki w rozwoju medycyny naturalnej"
*
willaludka@gmail.com



Brak komentarzy:
Prześlij komentarz