We wszystkich kulturach znajdziemy rozmaite formy terapii poprzez sztukę, dziś nazwaną arteterapią. W tych kulturach, które oswoiły język pisany, wykorzystywano do tego celu właśnie słowo. Wierzono, że ma ono wielką siłę i może zmieniać rzeczywistość. To dlatego Egipcjanie kreślili imiona swoich wrogów, przeciwników wojennych, na glinianych tabliczkach, a potem je rozbijali. Byli przekonani, że jeśli zostanie zniszczone ich imię, jednocześnie osłabi to samego wroga, z którym przyszło im się zmierzyć. Współcześnie dowodem na to, jak silną potrzebą jest dla człowieka pisanie, są fakty zamieszczane w biografiach wielu pisarzy. Czytamy w nich, że tacy twórcy, jak Henry Miller, Virginia Woolf, czy Ernest Hemingway, pisali nie dlatego, że było to ich pasją – w każdym razie nie przede wszystkim z tego powodu – ale głównie dlatego, że stało się to dla nich koniecznością. Prywatną, codzienną autoterapią, bez której trudno byłoby im żyć.
Virginia Woolf na przykład mówiła wprost , że to właśnie pisanie ratowało ją każdego dnia, że było dla niej tym, czym dla innych ludzi jest psychoanaliza.
Dowiedziono, że regularne pisanie terapeutyczne może pomóc autorowi znaleźć sens w przeżytych doświadczeniach, zobaczyć rzeczy z nowej perspektywy. Może również prowadzić do ważnych spostrzeżeń na temat siebie oraz otoczenia, które są trudne do ustalenia bez skoncentrowanego pisania. Jednak to nie wszystko.
Pisanie i przelewanie na papier myśli i uczuć, pomaga lepiej poznawać siebie, zauważać różne myśli oraz rozumieć swoje emocje, zachowania oraz ich przyczyny i konsekwencje.
Pisanie uporządkowuje i uspokaja myśli, usprawnia komunikację z najbliższymi, współpracownikami, a nawet pozwala znaleźć rozwiązanie problemu.
Terapia pisania ekspresyjnego okazała się skuteczna w wielu różnych stanach oraz chorobach, w tym:
- Stres pourazowy
- Niepokój
- Depresja
- Nerwica natręctw
- Smutek i strata
- Przewlekłe problemy z chorobą
- Nadużywanie substancji
- Zaburzenia odżywiania
- Problemy interpersonalne
- Problemy z komunikacją
- Niska samoocena
Psychologowie wybierają najczęściej pisanie w następujących sytuacjach:
- Emocjonalne zarządzanie niewygodnymi odczuciami wynikającymi z przeszłych wydarzeń.
- Traumatyczne wspomnienia.
- Wykorzystywanie seksualne.
- Zespół stresu pourazowego.
- Przygotowanie do zerwania z partnerem lub partnerką.
- Wprowadzanie istotnych zmian w swoim życiu.
- Znalezienie perspektywy rozwiązania w obliczu ważnego problemu.
- Poprawa samooceny.
- Zapobieganie nawrotom problemów natury psychologicznej (zarówno w przypadku nałogów, jak i zaburzeń lękowych lub depresyjnych).
Jak zacząć pisać:
- Użyj formy, która najbardziej Ci odpowiada – nieważne czy będzie to notatnik, zeszyt, internetowy program do prowadzenia dzienników czy blog – ważne jest, aby wybrana forma była dla ciebie wygodna i łatwo dostępna
- Ustal cel – określ ile czasu chcesz pisać oraz ile dni w ciągu tygodnia.
- Zdecyduj z wyprzedzeniem, kiedy i / lub gdzie będziesz pisać.
- Napisz, co sprawia, że chcesz pisać – to może być twój pierwszy wpis.
Inspiracje do pisania terapeutycznego
- Pisanie listu do siebie – napisz list do siebie z przyszłości, przeszłości, “czasów obecnych” – co chcesz sobie przekazać?
- Pisanie listów do innych osób – napisz list do bliskiej osoby, przyjaciela. Możesz napisać za co jesteś wdzięczny, o co masz żal.
- Pisanie wiersza – spróbuj w metaforyczny sposób opisać coś, co jest dla ciebie ważne.
- Spontaniczne pisanie – spisuj myśli, które przychodzą ci do głowy… podczas pisania
- Interpretacja fotografii – wybierz osobiste zdjęcie odpowiedz na pytania typu “Co czujesz, gdy patrzysz na te zdjęcia?” lub “Co chcesz powiedzieć ludziom, miejscu lub rzeczom na tych zdjęciach?”
- Lista 100 – te pomysły zachęcają autora do tworzenia list 100 na podstawie podpowiedzi typu “100 rzeczy, które mnie smucą”, “100 powodów, by obudzić się rano” i “100 rzeczy, które kocham”.
- Moim ulubionym sposobem na spędzenie dnia jest … (opisz swój “idealny dzień”, popuść wodze wyobrażni)
- Gdybym mógł porozmawiać z moim nastoletnim ja, powiedziałbym mu …
- Zrób listę 30 rzeczy, które sprawią, że się uśmiechniesz.
- Słowa, którymi chciałbym żyć, … (co oznaczają dla ciebie? dlaczego są takie ważne?)
- Naprawdę chciałbym, żeby inni o tym wiedzieli… (co chcesz przekazać innym? jak to na nich wpłynie?)
- Co zawsze powoduje łzy w twoich oczach?
- Co sprawia, że się uśmiechasz?
- Używając 10 słów, opisz siebie.
- Napisz listę pytań, na które pilnie potrzebujesz odpowiedzi.
- Prowadź dziennik sukcesów / Dziennik wdzięczności.
- Jeśli jest coś, z czym się zmagasz lub wydarzenie, które Cię niepokoi, napisz o tym w trzeciej osobie.
- Zacznij pisać o tym, gdzie jesteś w swoim życiu w tej chwili.
*
James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth,
Wydawnictwo Uniwerystetu Jagiellońskiego, Kraków 2018



Brak komentarzy:
Prześlij komentarz