Czasami w pracy mamy naprawdę za dużo
pracy. Wynikać to może z tego, że mamy złe nawyki i/lub nie znamy ważnych
pytań, na których odpowiedź pozwoli nam zyskać czas na wytchnienie. Praca 4
godziny dziennie i życie na wysokim poziomie to nadal marzenie wielu Polaków.
Jak zbliżyć się do tego ideału choć trochę?
Tim Ferris to jeden z innowacyjnych biznesmenów
wszechczasów. W swoich książkach opisał, a swoimi działaniami udowodnił, że
można pracować przez 4 godziny w tygodniu i osiągnąć sukces dzięki zastosowaniu
metody DEAL. Zadanie to nie jest łatwe, ale nie niemożliwe do zrealizowania.
Jeśli jednak chcemy poprawić nasze codzienne funkcjonowanie
w pracy już teraz to można skorzystać z poniższych rad Tima:
Jak chcesz uprzyjemnić swoją pracę pozbądź się poniższych
stresujących nawyków:
1.
Nie odpowiadaj na telefony z nieznanych numerów
2.
Niech wysyłanie e-maili nie będzie pierwszą
czynnością z rana ani ostatnią wieczorem
3.
Nie zgadzaj się na spotkania lub rozmowy, które
nie mają jasno określonego planu lub wyznaczonego czasu zakończenia
4.
Nie pozwól na ględzenie (w pracy, z
pracownikami, klientami itp.)
5.
Nie sprawdzaj nieustannie swojej skrzynki
e-mailowej – rób to partiami lub tylko o określonych porach
6.
Nie komunikuj się za często z klientami, na
których niewiele zarabiasz, a którzy wymagają poświęcania dużej ilości czasu
7.
Nie pracuj więcej by walczyć z przytłoczeniem –
ustalaj priorytety
8.
Nie noś ze sobą telefonu komórkowego przez 7 dni
w tygodniu i 24 godziny na dobę
9.
Nie oczekuj, że praca wypełni Ci pustkę, która
powinna być pełna relacji i zajęć niezwiązanych z pracą
Jak wykroić więcej wolnego czasu w pracy biurowej? Rób mniej
i przygotuj 2 listy:
tego co należy zrobić oraz tego czego nie należy robić.
Pomocą mogą się okazać następujące pytania:
1.
Jeśli miałbyś/miałabyś zawał serca i
mogłabyś/mógłbyś pracować tylko 2 godziny dziennie, co byś robił/robiła?
2.
Gdybyś miała/ miał drugi zawał serca i mogłabyś/mógłbyś pracować tylko przez 2
godziny tygodniowo, co byś robiła/robił?
3.
Gdybyś miała/miał przyłożony do głowy pistolet i
musiała przestać wykonywać 4/5 czasochłonnych zadań, z których byś
zrezygnowała/zrezygnował?
4.
Jakie są trzy najważniejsze czynności, które
wykonuję, by wypełnić czas i czuć się tak, jakbym był/była produktywny/a?
5.
Kto należy do grona 20% ludzi przynoszących ci
80% radości i popychających cię naprzód, a kto zalicza się do 20% wywołujących
80% desperacji, gniewu, i domysłów?
a.
Zidentyfikuj pozytywnie nastawionych przyjaciół
i takich pseudoprzyjaciół, którzy tylko zabierają ci czas. Kto Ci pomaga, a kto
cię rani? Co robisz, by spędzać więcej czasu z tymi pierwszymi, a jak najmniej
lub wcale z tymi drugimi?
b.
Kto wywołuje u Ciebie stres nieproporcjonalny do
czasu, jaki z nim spędzasz? Co się stanie, jeśli po prostu przestaniesz się
kontaktować z tymi ludźmi? Opanowanie lęku może
w tym pomóc.
c.
Kiedy czujesz, że brakuje Ci czasu? Jakie
obowiązki, myśli i relacje z ludźmi możesz wyeliminować, by rozwiązać ten problem?
6.
Naucz się pytać „Jeśli jest to jedyna rzecz,
jaką mogę dziś wykonać, to czy będę zadowolony z dzisiejszego dnia”?
7.
Trzy razy dziennie zadawaj sobie pytanie: Czy
nie wyszukuję sobie zajęć tylko po to, by uniknąć tego, co ważne?
8.
Nie wykonuj kilku rzeczy naraz.
9.
Stosuj prawo Parkinsona na poziomie mikro i
makro: cele tygodniowe i dzienne (dawaj sobie najmniejszą ilość czasu na
wykonanie danego zadania/zadań, aby zmaksymalizować swoją efektywność).
Powodzenia Ludkowie!!!
Które z 9 pytań podoba Wam się najbardziej?
*
Mailingujcie też w
razie potrzeb:
*
wpis powstał na podstawie:
Ferris Timothy, „4-godzinny tydzień pracy”, Warszawa 2011
*
Willa Ludka
… czyli jak zrobić coś z niczego i dobrze się przy tym bawić i/lub
docenić co się ma …
*
Rid mor
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz