wtorek, 10 listopada 2015

9 nawyków do porzucenia od zaraz oraz 9 pytań, które pozwolą zyskać więcej czasu wolnego w pracy




Czasami w pracy mamy naprawdę za dużo pracy. Wynikać to może z tego, że mamy złe nawyki i/lub nie znamy ważnych pytań, na których odpowiedź pozwoli nam zyskać czas na wytchnienie. Praca 4 godziny dziennie i życie na wysokim poziomie to nadal marzenie wielu Polaków. Jak zbliżyć się do tego ideału choć trochę?

 
Tim Ferris to jeden z innowacyjnych biznesmenów wszechczasów. W swoich książkach opisał, a swoimi działaniami udowodnił, że można pracować przez 4 godziny w tygodniu i osiągnąć sukces dzięki zastosowaniu metody DEAL. Zadanie to nie jest łatwe, ale nie niemożliwe do zrealizowania.

Jeśli jednak chcemy poprawić nasze codzienne funkcjonowanie w pracy już teraz to można skorzystać z poniższych rad Tima:

Jak chcesz uprzyjemnić swoją pracę pozbądź się poniższych stresujących nawyków:

1.       Nie odpowiadaj na telefony z nieznanych numerów
2.       Niech wysyłanie e-maili nie będzie pierwszą czynnością z rana ani ostatnią wieczorem
3.       Nie zgadzaj się na spotkania lub rozmowy, które nie mają jasno określonego planu lub wyznaczonego czasu zakończenia
4.       Nie pozwól na ględzenie (w pracy, z pracownikami, klientami itp.)
5.       Nie sprawdzaj nieustannie swojej skrzynki e-mailowej – rób to partiami lub tylko o określonych porach
6.       Nie komunikuj się za często z klientami, na których niewiele zarabiasz, a którzy wymagają poświęcania dużej ilości czasu
7.       Nie pracuj więcej by walczyć z przytłoczeniem – ustalaj priorytety
8.       Nie noś ze sobą telefonu komórkowego przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę
9.       Nie oczekuj, że praca wypełni Ci pustkę, która powinna być pełna relacji i zajęć niezwiązanych z pracą

Jak wykroić więcej wolnego czasu w pracy biurowej? Rób mniej i przygotuj 2 listy: 
tego co należy zrobić oraz tego czego nie należy robić.

Pomocą mogą się okazać następujące pytania:
1.       Jeśli miałbyś/miałabyś zawał serca i mogłabyś/mógłbyś pracować tylko 2 godziny dziennie, co byś robił/robiła?
2.       Gdybyś miała/ miał drugi zawał serca  i mogłabyś/mógłbyś pracować tylko przez 2 godziny tygodniowo, co byś robiła/robił?
3.       Gdybyś miała/miał przyłożony do głowy pistolet i musiała przestać wykonywać 4/5 czasochłonnych zadań, z których byś zrezygnowała/zrezygnował?
4.       Jakie są trzy najważniejsze czynności, które wykonuję, by wypełnić czas i czuć się tak, jakbym był/była produktywny/a?
5.       Kto należy do grona 20% ludzi przynoszących ci 80% radości i popychających cię naprzód, a kto zalicza się do 20% wywołujących 80% desperacji, gniewu, i domysłów?

a.       Zidentyfikuj pozytywnie nastawionych przyjaciół i takich pseudoprzyjaciół, którzy tylko zabierają ci czas. Kto Ci pomaga, a kto cię rani? Co robisz, by spędzać więcej czasu z tymi pierwszymi, a jak najmniej lub wcale z tymi drugimi?
b.      Kto wywołuje u Ciebie stres nieproporcjonalny do czasu, jaki z nim spędzasz? Co się stanie, jeśli po prostu przestaniesz się kontaktować z tymi ludźmi? Opanowanie lęku może  w tym pomóc.
c.       Kiedy czujesz, że brakuje Ci czasu? Jakie obowiązki, myśli i relacje z ludźmi możesz wyeliminować, by rozwiązać ten problem?
6.       Naucz się pytać „Jeśli jest to jedyna rzecz, jaką mogę dziś wykonać, to czy będę zadowolony z dzisiejszego dnia”?
7.       Trzy razy dziennie zadawaj sobie pytanie: Czy nie wyszukuję sobie zajęć tylko po to, by uniknąć tego, co ważne?
8.       Nie wykonuj kilku rzeczy naraz.
9.       Stosuj prawo Parkinsona na poziomie mikro i makro: cele tygodniowe i dzienne (dawaj sobie najmniejszą ilość czasu na wykonanie danego zadania/zadań, aby zmaksymalizować swoją efektywność).

Powodzenia Ludkowie!!!
Które z 9 pytań podoba Wam się najbardziej?



*

Mailingujcie też w razie potrzeb:

*

wpis powstał na podstawie:
 Ferris Timothy, „4-godzinny tydzień pracy”, Warszawa 2011

*

Willa Ludka
… czyli jak zrobić coś z niczego i dobrze się przy tym bawić i/lub docenić co się ma …

*
Rid mor


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz