środa, 27 lipca 2016

Jak zbudować dobry obraz siebie na przyszłość korzystając z przeszłości czyli o Linii Życia



STYL ŻYCIA


Każdy z nas ma w swojej głowie historię o samym sobie. Tworzą ją wspomnienia. Jedne historie są dobre, inne nie. Jednak niezależnie od tego jakie są wywierają one wpływ na nasze życie każdego dnia, na nasze wybory, decyzje, a nawet sposoby realizacji czy powody rezygnacji z marzeń.



Nasze wspomnienia budują obraz nas samych w teraźniejszości, a ta z kolei wpływa na naszą przyszłość. Każdy z nas posiada różne wspomnienia, jednak są ludzie którzy mają skłonność do gromadzenia albo jedynie pozytywnych wspomnień albo jedynie negatywnych.

Jak z każdą skrajnością żadna nie jest dobra. 

Zbyt wiele czy same pozytywne wspomnienia mogą spowodować, że nie uczymy się na błędach bo żadnych z nich po prostu nie pamiętamy.

Z kolei zbyt wiele negatywnych wspomnień tworzy nam zły obraz przeszłości i odbiera energię do działań, które mogłyby je zmienić.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby posiadanie wspomnień zarówno dobrych jak i złych bez przewagi jednych nad drugimi.

Co zrobić aby zachować dobre i złe wspomnienia, ale w ten sposób, aby wpływały konstruktywnie na nasze obecne życie?

Najlepiej stworzyć swoją Linię życia. Jak to zrobić?

Wystarczy przygotować dużą kartkę albo nawet arkusz papieru i narysować na nim poziomą linię zakończoną strzałeczką. Początek linii to początek Twoich narodzin. Już sam fakt tego jest MEGA pozytywnym wydarzeniem. ISTNIEJESZ i to jest wspaniałe.
Na kolejnych fragmentach linii zaznaczać można kolejne ważne wydarzenia życia.

Mogą to być takie wydarzenia które można zaliczyć do kategorii takich jak np.:
- zrobienie czegoś co Ci sprawiło bardzo dużo satysfakcji,
- zrobienie czegoś po raz pierwszy,
- poznanie kogoś wyjątkowego,
- przeżycie niezwykłego uczucia,
- nabycie jakiejś umiejętności itd.

Wspólną cechą tych wydarzeń ma być to, że przypominając je sobie WZLATUJESZ. Jest Ci bardzo przyjemnie, czujesz szczęście i mnóstwo pozytywnych emocji oraz siły.

Dobrze jest zaznaczyć na Linii wydarzenia negatywne, ale tylko takie, które mimo wszystko dały Ci dużo siły i wiele nauczyły, albo takie z których wnioski pomogły Ci się rozwinąć.

Nanieś wszystkie te wydarzenia na swoją Linię Życia  w kolejności od najwcześniejszych wydarzeń do ostatnich.

Tworząc swoją Linię podzieliłam ją na fragmenty takie jak:
- wczesne dzieciństwo,
- okres przedszkolny,
- okres szkoły podstawowej,
- okres szkoły średniej,
- studia,
- czas po studiach do 30 lat.

Oczywiście możesz mieć zupełnie inny podział swojej Linii, który jest dopasowany do Ciebie.

Swoją linię możesz pokolorować, żeby była jeszcze bardziej wesoła i optymistyczna. Jaki kolor kojarzy Ci się z wczesnym dzieciństwem? Mi zielony.

Po co jest w ogóle ta Linia i po co cała ta zabawa?

Linia pomaga w szczególnie złych momentach, takich chwilach kiedy się gubisz, albo kiedy jest Ci tak bardzo źle, że nie pomaga kolejna tabliczka czekolady czy butelka wina.

Dobrze jest w takich chwilach spojrzeć na swoją Linię i przypomnieć sobie kim jesteś tak naprawdę,

A potem iść dalej i tworzyć kolejne pozytywne wspomnienia.

PS: Wiem, że niektórzy mogą mieć spore trudności z rozpoczęciem tworzenia swojej Linii, ale tylko na początku. Jeśli przypomną sobie 3 i kolejne pozytywne wspomnienia, potem będzie już dużo łatwiej. Na początku wspomnienia napływają chaotycznie, potem stają się bardziej wyraźne i uszczegółowione.

Powodzenia Ludkowie i niech Wasze Linie Życia będą bardzo pozytywne, dają Wam Moc do stawania się coraz lepszą wersją siebie każdego dnia.


*
Willa Ludka

Bo najważniejsza jest prawda, nawet tylko w umyśle…
*
Rid mor:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz