By uzyskać wynik należy coś zrobić. Można też nic nie robić
i to też jest działanie, które też daje jakiś wynik. Chociaż niekoniecznie
porządany. Więc co robić by zrobić, ale się nie narobić?
Mówi się, że ludzie, którzy uwielbiają swoją pracę, traktują
ją jak pasję nie pracują. W ogóle są jacyś inni. Pełni siły i spokoju. Na
zewnątrz starzeją się, ale ich wnętrza pozostają niezmienne. Pełne światła.
Ergoterapia polega na organizowaniu różnego rodzaju działań
dla ludzi po to by poprzez ich aktywizację uzdrowić ich ciała, umysł lub duszę.
Jest formą rehabilitacji opartej na wykonywaniu codziennych czynności by chory
mógł funkcjonować tak jak przed chorobą i być niezależnym od innych ludzi. Ergoterapia
to wykonywanie wszelkich czynności dnia codziennego pod okiem specjalisty.
Jednak pojęcie to mogłoby mieć dużo szersze znaczenie, nie
tylko medyczne, ale również a nawet przede wszystkim społeczne, związane z
szeroko rozumianą pracą – jednym z najważniejszych działań ludzi, którego
początki mogą pojawić się już u 2-latków (np. zabawa czy sprzątanie po niej).
Szczególne znaczenie „terapia pracy” może mieć dla osób z
przewlekłymi chorobami oraz dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie o
podłożu psychicznym, które w polskim społeczeństwie powodują największą
izolację osób nimi dotkniętych.
Działanie wzmacnia nie tylko mięśnie, ale również psychikę.
Pozwala osiągać satysfakcję, rozwinąć samodzielność, a przez to podnieść
poczucie własnej wartości. Najważniejsze, by było ono odpowiednio dobrane do
potrzeb danej osoby, dawało jej satysfakcję i poczucie osiągnięcia celu nawet
najmniejszego.
Lepiej zrobić 2 małe kroczki we właściwym kierunku wybranym
przez siebie niż jeden duży w kierunku wybranym przez kogoś innego za Ciebie.
Metoda nauki dzieci w przedszkolach Montessori pozwala im
poprzez głównie samodzielną aktywność, działanie rozwijać się intelektualnie i
społecznie we właściwym dla nich czasie. Wszystkie czynności dzieci wykonują
samodzielnie z minimalnym wsparciem nauczycieli.
Czasem wystarczy sama obecność kogoś w pobliżu i świadomość
tego, że po prostu jest by nasze działania nabrały sensu.
Jedna z francuskich pisarek autorka książek o minimalizmie w
niezwykły sposób opisuje codzienne minimalistyczne działania, które sprawiają,
że można żyć spokojniej, szczęśliwiej i pełniej każdego dnia.
Drobne działania mają wielką moc. Ważne są także myśli jakie
towarzyszą nam w czasie działań.
Jednak nie ma spójnej jednej teorii co wywołuje co – czyli czy
to myśli wpływają na działanie tak jak zakładał Albert Ellis, czy działania na
myśli według Leona Festingera.
Najciekawsze jest, że również brak działań jest działaniem.
Zupełnie jak brak odpowiedzi jest też odpowiedzią.
Aktywność i działania twórcze arteterapeutyczne mają
szczególnie lecznicze działanie. Czasami są jedynym sposobem na uzewnętrznienie
prawdziwych emocji. Czasem dźwięk, ruch, słowo, obraz potrafią uleczyć
najdziwniejsze schorzenia.
Róbmy zatem różne rzeczy, a najczęściej te które sprawiają
nam po prostu radość. Nawet jeśli dla innych będą one bez znaczenia czy nie logiczne.
Bo chodzi o to, aby to nasze ciało, umysł i dusza były w
równowadze. A nie innych naszym kosztem.
DZIAŁAJ!
*
Wpis powstał na postawie książek:
„Sztuka prostoty” i „Sztuka sprzątania” Dominiq Loreau
oraz własnych przemyśleń na podstawie obserwacji bawiących
się przedszkolaków
*
Masz pytania?




Brak komentarzy:
Prześlij komentarz