sobota, 5 maja 2018

Ergoterapia - czyli leczenie poprzez robienie




By uzyskać wynik należy coś zrobić. Można też nic nie robić i to też jest działanie, które też daje jakiś wynik. Chociaż niekoniecznie porządany. Więc co robić by zrobić, ale się nie narobić?



Mówi się, że ludzie, którzy uwielbiają swoją pracę, traktują ją jak pasję nie pracują. W ogóle są jacyś inni. Pełni siły i spokoju. Na zewnątrz starzeją się, ale ich wnętrza pozostają niezmienne. Pełne światła.

Ergoterapia polega na organizowaniu różnego rodzaju działań dla ludzi po to by poprzez ich aktywizację uzdrowić ich ciała, umysł lub duszę. Jest formą rehabilitacji opartej na wykonywaniu codziennych czynności by chory mógł funkcjonować tak jak przed chorobą i być niezależnym od innych ludzi. Ergoterapia to wykonywanie wszelkich czynności dnia codziennego pod okiem specjalisty.

  

Jednak pojęcie to mogłoby mieć dużo szersze znaczenie, nie tylko medyczne, ale również a nawet przede wszystkim społeczne, związane z szeroko rozumianą pracą – jednym z najważniejszych działań ludzi, którego początki mogą pojawić się już u 2-latków (np. zabawa czy sprzątanie po niej).

Szczególne znaczenie „terapia pracy” może mieć dla osób z przewlekłymi chorobami oraz dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie o podłożu psychicznym, które w polskim społeczeństwie powodują największą izolację osób nimi dotkniętych.

Działanie wzmacnia nie tylko mięśnie, ale również psychikę. Pozwala osiągać satysfakcję, rozwinąć samodzielność, a przez to podnieść poczucie własnej wartości. Najważniejsze, by było ono odpowiednio dobrane do potrzeb danej osoby, dawało jej satysfakcję i poczucie osiągnięcia celu nawet najmniejszego. 

Lepiej zrobić 2 małe kroczki we właściwym kierunku wybranym przez siebie niż jeden duży w kierunku wybranym przez kogoś innego za Ciebie.

 

Metoda nauki dzieci w przedszkolach Montessori pozwala im poprzez głównie samodzielną aktywność, działanie rozwijać się intelektualnie i społecznie we właściwym dla nich czasie. Wszystkie czynności dzieci wykonują samodzielnie z minimalnym wsparciem nauczycieli. 


Czasem wystarczy sama obecność kogoś w pobliżu i świadomość tego, że po prostu jest by nasze działania nabrały sensu.

Jedna z francuskich pisarek autorka książek o minimalizmie w niezwykły sposób opisuje codzienne minimalistyczne działania, które sprawiają, że można żyć spokojniej, szczęśliwiej i pełniej każdego dnia.
Drobne działania mają wielką moc. Ważne są także myśli jakie towarzyszą nam w czasie działań.


Jednak nie ma spójnej jednej teorii co wywołuje co – czyli czy to myśli wpływają na działanie tak jak zakładał Albert Ellis, czy działania na myśli według Leona Festingera.
Najciekawsze jest, że również brak działań jest działaniem. Zupełnie jak brak odpowiedzi jest też odpowiedzią.


Aktywność i działania twórcze arteterapeutyczne mają szczególnie lecznicze działanie. Czasami są jedynym sposobem na uzewnętrznienie prawdziwych emocji. Czasem dźwięk, ruch, słowo, obraz potrafią uleczyć najdziwniejsze schorzenia.

Róbmy zatem różne rzeczy, a najczęściej te które sprawiają nam po prostu radość. Nawet jeśli dla innych będą one bez znaczenia czy nie logiczne.  

Bo chodzi o to, aby to nasze ciało, umysł i dusza były w równowadze. A nie innych naszym kosztem.

DZIAŁAJ!

*
Wpis powstał na postawie książek:
„Sztuka prostoty” i „Sztuka sprzątania” Dominiq Loreau
oraz własnych przemyśleń na podstawie obserwacji bawiących się przedszkolaków

*
Masz pytania?




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz