poniedziałek, 23 lipca 2018

Patrz aby zobaczyć czyli o terapii perspektywą

Kiedy nasze życie zaczyna przypominać Chaos to znak, że nasz umysł został przez niego opanowany już znacznie wcześniej. Nasze życie jest odbiciem naszych myśli, lęków, marzeń. Jak zapanować nad chaosem w głowie by móc spokojnie patrzeć przed siebie?


Terapia perspektywą polega na patrzeniu.
Ale nie jest to takie zwykłe patrzenie, spoglądanie czy kukanie, ale uważne spoglądanie z perspektywy właśnie.

Perspektywa pozwala zobaczyć to samo, ale w inny sposób. Dzięki temu jest możliwe zobaczenie głębi. A głębia jest konieczna do zrozumienia. A jeśli już się rozumie to wie się co robić dalej, jak działać, w którą stronę się udać, jak ruszyć po prostu.

Terapia perspektywą jest prosta i trudna zarazem. Wymaga przede wszystkim czasu skupienia i spokoju. Należy podjąć świadomą decyzję, aby zatrzymać się, a z chaosem w głowie i wokół siebie bywa to naprawdę trudne. Czasem wystarczy powiedzieć sobie: Stop. Teraz chcę to zobaczyć inaczej. A potem zadać sobie pytanie: Czy to co widzę jest tym co jest? Czy tym co mi się wydaje że jest, albo ma być? 

Wyróżniłam 3 rodzaje perspektyw:

1. Perspektywa innej osoby - jest najbardziej popularna szczególnie wśród empatów. Oni po prostu automatycznie wiedzą i czują to co inna osoba, są w stanie ją zrozumieć na głębszym poziomie nawet jeśli jej nie znają dobrze.

Perspektywa ta polega na tym, aby spojrzeć na swoje życie, lub jego fragment i wyobrazić sobie, że nie jesteśmy tym kim jesteśmy tylko kimś innym. Patrzymy na swoje życie, dane wydarzenie z punktu widzenia innej osoby. Jeśli jesteś kobietą spróbuj zobaczyć dane wydarzenie, problem tak jakbyś była mężczyzną i na odwrót. Możesz wcielić się też w rolę swojego przyjaciela, kogoś z rodziny, a nawet całkiem obcej osoby.

W czasie wykonywania tej terapii zwykle nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że niezależnie od tego co zrobimy w naszym otoczeniu, życiu będą ludzie, którzy to akceptują i tacy którzy nie akceptują tego czegoś. Z czasem pojawi się w nas świadomość głębszego rozumienia samych siebie oraz zwrócenie uwagi na to co jest ważne tak naprawdę dla nas. Bo jeśli już to będziemy wiedzieć, to nasze decyzje, reakcje zaczną być spójne, a to przełoży się na nasze otoczenie.

2. Perspektywa przestrzeni - jest najprzyjemniejszą, chociaż nie zawsze przez wszystkich jest lubiana.

Polega ona na tym, aby w chwili gdy jest w nas lub wokół nas chaos zmienić nasze miejsce położenia. Wyjechać gdzieś, gdziekolwiek, lub po prostu wyjść z domu i udać się w miejsce takie do którego nogi same nas poniosą.

Nasze myśli, zachowania są powiązane w pewien sposób z miejscem, w którym przebywamy. Nie bez powodu mówi się o tym, że ludzie będąc na wakacjach poza domem zachowują się inaczej, że nasze samopoczucie w domu kolegi/koleżanki jest lepsze/gorsze, że las uspokaja, a galeria pobudza nasze zmysły i myśli.

Pewne miejsca kojarzą nam się z określonymi ludźmi, wydarzeniami, emocjami. Będąc w nich jesteśmy nimi otoczeni, a zmieniając je zmieniamy stan naszych myśli.

Perspektywa ta uświadamia nam, że stojąc zawsze w jednym miejscu, możemy zastygnąć w bezruchu, a nawet zamienić się w skałę, którą to z czasem po prostu się omija.


3. Perspektywa czasu - szczególnie pomocna w chwilach gniewu, złości. Jest bardzo szybka w zastosowaniu.

W terapii perspektywą czasu chodzi głównie o złapanie dystansu do tego co dzieje się lub ma zadziać w Twoim życiu. Zobaczenie tego w szerszej perspektywie: minut, godzin, dni, tygodni, miesięcy i lat.
Mając w sobie trudne emocje w danym momencie można pomyśleć, czy te same emocje będę mieć za godzinę, albo za tydzień, i jakie tak naprawdę będzie to miało znaczenie dla mnie w tym dniu, albo w perspektywie tygodnia.



Na zajęciach z rozwoju osobistego, planowania wykorzystuje się linię, oś czasu i zaznacza na niej ważne wydarzenie które były i które chcemy żeby były, planuje się. Ta perspektywa wykorzystuje właśnie taką linię w naszym umyśle.
Na przykład: Porażka. Popatrz na nią z perspektywy roku. Czy nadal jest porażką, czy już lekcją?

Terapia ta dobre ćwiczenie dla Twojego umysłu. Usprawnia go. Z czasem podejmowanie decyzji, działań staje się dla nas dużo łatwiejsze. Poznając inne punkty widzenia lepiej zaczynamy rozumieć, widzieć i czuć siebie.

Popatrz inaczej żeby zobaczyć naprawdę.

*
willaludka@gmail.com

Taki jest widok jak się leży na nadmorskiej ścieżce...







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz