piątek, 28 września 2018

Terapia zmęczeniem i męczeniem

Zmęczenie jest naturalnym zjawiskiem pojawiającym się kiedy poziom naszej energii czy to fizycznej czy psychicznej zmniejsza się silnie lub niemal znika. Jest konieczne by nasz organizm mógł zatrzymać się i odpocząć. Gdybyśmy nie czuli zmęczenia wówczas moglibyśmy nawet umrzeć z wyczerpania. Czy są jeszcze jakieś inne plusy zmęczenia?

Istnieje wiele różnych rodzajów zmęczenia, a nawet jednostki chorobowe, które oparte są na tym biologicznym zjawisku, które wymknęło się spod kontroli.

Jednak najłatwiejszy podział zmęczenia dotyczy dwóch obszarów: ciała fizycznego i umysłu czyli psychiki.

Zmęczenie fizyczne powstaje na skutek dużej i/lub długiej aktywności naszego organizmu. W naszym organiźmie dochodzi do umytku substancji odżywczych i wytworzenia substancji odpadowych, których nadmiar wywołuje ból. Czasem mówi się, że to dobrze że coś boli bo wtedy wie się, że się żyje. Jednak w skrajnych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń mięśni, a nawet organów wewnętrznych czy kości, a tym samym skrajnego, zagrażającego śmiercią wyczerpania.


Zmęczenie umysłu - psychiki ma inny charakter i pojawia się gdy nadmiernie eksploatujemy jeden z najważniejszych naszych organów zawiadujących naszym ciałem, a więc mózgiem. W sytuacji skrajnego zmęczenia również dochodzi do znacznego ubytku substancji odżywczych, cukrów, a z kolei nie uzupełnianie ich w odpowiednim momencie może wywołać ogólnoustrojowe zmiany hormonalne, czy niedotlenienie uszkadzające szlaki neuronowe i neurony.

Zatem bez wątpienia zmęczenie nie opanowane, pokonane może mieć bardzo groźne skutki dla nas jak i w dalszej konsekwencji nawet naszych społecznych relacji.

Jednak istnieją sytuacje kiedy paradoksalnie zmęczenie może leczyć, a więc może być terapią.


Myśląc o zmęczeniu jako terapii mam na myśli to, że wbrew pozorom można je wykorzystać do leczenia patologicznych zmian w obrębie ciała lub psychiki.
Od dawna zaleca się osobom pracującym umysłowo, aby po pracy były aktywne fizycznie, dzięki czemu zredukują stres i rozładują nadmiar energii w postaci myśli.
Z kolei pracownicy fizyczni powinni odpoczywać biernie i zajmować się w tym czasie pracą umysłową - czytaniem, słuchaniem muzyki, komponowaniem, rozwiązywaniem łamigłówek, pisaniem zabawnych lub nie zabawnych historii, prowadzeniem ciekawych i inspirujących rozmów.

Z psychologicznego punktu widzenia można skrótowo określić, że wszystko to co robimy fizycznie pozwala nam leczyć nasz umysł - jest to m.in. terapia pracą, a z kolei zajęcia intelektualne, kreatywne, twórcze umożliwiają nam również z medycznego punktu widzenia uleczyć ciało fizyczne poprzez nie skupianie swoich myśli na dolegliwościach fizycznych z nim związanych.

Ruch usuwa zmęczenie myśleniem, 
dobre myślenie dodaje energii ciału.


Ciekawym zjawiskiem jakie obserwuje się u ludzi w każdym wieku, a szczególnie u dzieci i młodzieży jest to, że zmęczenie u nich pojawia się znacznie częściej i jest bardziej uciążliwe wtedy kiedy zmuszone są one do wykonywania czynności, których wykonywać nie chcą lub nie lubią. W przypadku osób dorosłych sytuacja taka ma miejsce wtedy gdy nie odczuwają oni nie tylko przyjemności, ale i sensu wykonywania działań i to zarówno tych typowo fizycznych jak i umysłowych.

Gdy sytuacje takie mają miejsce często u dzieci pojawia się zniechęcenie i znudzenie, a z czasem lenistwo, a u dorosłych może dojść nawet do tzw. zjawiska wypalenia zawodowego. W zjawisku tym groźnym powikłaniem są zarówno skutki psychiczne, ale także i fizyczne, które zazębiając się tworzą błędne koło, które trudno jest zatrzymać.

Zatem zmęczenie w odpowiednich dawkach może nam służyć, a nawet motywować kiedy pojawia się po wykonaniu czynności dającej nam radość, czyniącej nasze życie sensownym i spełnionym.

Dozujmy nasze działania wywołujące zmęczenie odpowiednio do tego jaki zysk z nich czerpiemy, w odniesieniu do wartości i celów jakie sobie stawiamy.

Zmęcz się i poczuj, że żyjesz (gdy już odpoczniesz).

 W drodze do czy z pracy?






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz