Energia jest podstawową wartością w fizyce, ale także pojęciem, które określa siły życiowe organizmu.
Możemy wyróżniać różne rodzaje energii z punktu widzenia fizyki, ale też istnieje proces określany jako obieg energii w przyrodzie. Proces ten polega na ciągłym przekształcaniu różnych rodzajów energii. Dzięki temu istnieje ciągłość życia na Ziemi, a także poszczególne organizmy mogą prawidłowo funkcjonować.
Zależność jest prosta: jest energia jest życie. Jest dobra energia jest zdrowe życie. Jest zła energia - zakłócona, za szybka, za wolna, lub jej brak - życie ustaje, albo jest ale nie takie jakie powinno być.
Starożytni obserwowali energię witalną, życiową. Opisywali ją, badali. Pozostawili wiele zapisów na jej temat. W każdej ze starożytnych kultur istniały nauki, które wyjaśniały czym jest, skąd się bierze, gdzie się znajduje, jak o nią dbać, by być zdrowym, a życie przynosiło radość. Różne były też jej nazwy: chi lub Qi w Chinach, Ki w wymowie japońskiej czy koreańskiej, prana, kundalini - w Indiach. Różnie określało się miejsca przepływu czy gromadzenia energii: kanały np. meridiany, czakry, aura.
Dawniej źródło energii życiowej upatrywano w Bogu, Kosmosie, przyrodzie i jej 5 żywiołach: wodzie, ogniu, ziemi, drzewie, eterze.
Współcześnie mówi się, że wszystko jest energią, podobnie jak wszystko i wszyscy są ze sobą połączeni. Tym samy można uznać, że my jesteśmy źródłem energii także, a nawet przede wszystkim.
Energia może być kontrolowana, sterowana przez nas samych, przez kogoś innego lub z wykorzystaniem przedmiotów posiadających szczególne właściwości energetyczne.
Jednak na energię można spojrzeć z całkiem innej strony. Można bowiem wyróżnić energie związane z ciałem, umysłem, duszą.
Energie ciała to przede wszystkim siła fizyczna, którą rozwija się poprzez ćwiczenia wzmacniające gdy jest niska, lub rozluźniające gdy jest zablokowana. Z kolei energia umysłu to zdolność do myślenia na różne sposoby - logicznie i kreatywnie, a także umiejętność zachowania klarowności myśli - czyli spokoju. Natomiast energia duszy wyznacza kierunek naszego życia zgodnie z przeznaczeniem i celem, by kreować i generować dobro.
Współcześnie mówi się o energii ruchu, działania, oraz zasadzie, że jeden ruch powoduje kolejny, a jego brak powoduje niemal ustanie życia, energii myśli i mocy pozytywnego myślenia, czy myślenia z wykorzystaniem wyobraźni, wizualizacji, a także o energii emocji, które wiążą się z myślami.
Istnieje wiele różnorodnych terapii i ćwiczeń wykorzystujących energię w różny sposób. Głównym źródłem energii zgodnie z obecnymi poglądami, że wszystko jest energią i wszyscy jesteśmy połączeni ze wszystkim i wszystkimi, jesteśmy my sami, a także inni ludzie. Jednak energię można też pobierać z zewnątrz - z żywiołów, jedzenia, przyrody lub przedmiotów posiadających jej dużo.
Starożytni opracowali systemy ćwiczeń obejmujących całe ciało pozwalających skutecznie gospodarować energią nie tylko w ciele, ale też i umyśle, poprzez ciało i umysł jednocześnie. Takie bowiem są najbardziej skuteczne. Należą do nich m.in.:
- tai chi
- qui gong
- joga
- makko ho
- ćwiczenia tybetańskie (najpopularniejsza 'piątka")
Istnieją też ćwiczenia, które dotyczą wybranej części ciała, przykładem jest tzw joga palców, czyli mudry.
Najbardziej popularnymi ćwiczeniami samego umysłu była i jest medytacja, a obecnie różne techniki związane z pozytywnym myśleniem, wizualizacją wykorzystujące energię i myśli i emocji jednocześnie.
W latach 80-tych Kongres Stanów Zjednoczonych powołał komisję, która miała zbadać i ocenić zjawisko "medycyny naturalnej". Po 5 latach komisja pod przewodnictwem Jeanne Achterberg stwierdziła, że najbardziej skuteczne okazały się wszystkie formy terapii naturalnych, czyli oddziaływanie dłońmi terapeuty na ciało pacjenta. Na drugim miejscu znalazły się ćwiczenia związane z psychiką, koncentracją i wizualizacją. Trzecie miejsce zajęło szeroko rozumiane ziołolecznictwo.
Jednak poza skutecznymi technikami,wiedzą fachową ważna była sama osoba terapeuty jego siła psychiczna i duchowa.
Wynika z tego, że terapie z udziałem masażystów, biomasażystów, bioenergoterapeutów są najbardziej skuteczne do odzyskiwania, regulowania i podtrzymywania dobrej energii witalnej.
A najskuteczniejszym sposobem na przekazanie energii życia jest dotyk.
wpis powstał na podstawie:
"Przewodnik terapii naturalnych" Mark Evans




Brak komentarzy:
Prześlij komentarz