czwartek, 28 lutego 2019

Kartka i długopis czyli o terapii poprzez pisanie

Czasami do pełni szczęścia potrzeba bardzo niewiele. Jedynie co należy odkryć to to czym to "niewiele" jest. Dla każdego może być czymś innym. Jednak psycholodzy znają pewien magiczny sposób z którego warto skorzystać.
Czym on jest i jak go stosować?




Ktoś kiedyś powiedział, że aby poczuć szczęście należy opróżnić umysł. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Bo co to znaczy opróżnić czy też oczyścić umysł? Najprościej rzecz ujmując to pozbycie się wszelkich myśli. Niestety nie jest to łatwe. Większość ludzi każdego dnia przez większość czasu pochłonięta jest myśleniem, zastanawianiem się, analizowaniem różnych informacji z przeszłości, tych dotyczących teraźniejszości oraz przyszłości. Wszyscy myślą, cały czas. Czasami dochodzi do sytuacji kiedy tego myslenia jest za dużo lub jest ono złej jakości np. dotyczy smutnych, przykrych wspomnień czy też prognoz na przyszłość. Wtedy takie myślenie nam szkodzi. Należy coś z nim zrobić. Aby móc poczuć szczęście, pasję.


Naukowcy, specjaliści z zakresu psychologii, filozofii próbując pomóc ludziom opracowują kolejne sposoby i metody pracy z umysłem, myślami z wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi dotatkowych np. ćwiczeń fizycznych, oddychania, muzyki, elementów przyrody, wizualizacji. Wszystkie one moga być skuteczne, choć różni ludzie różnie na nie reagują - różne metody są skuteczne dla różnych ludzi.

Jest jednak jedna metoda, która jest szczególna, wyjątkowa, ze względu na swoją prostotę i jednocześnie skuteczność.  Do jej zastosowania potrzebne nam są jedynie dwa proste elementy: długopis lub ołówek oraz papier lub zeszyt.

Metoda ta jest niezwykle skuteczna do oczyszczania umysłu z myśli, a jednocześnie często zdarza się, że jej tzw. produktem ubocznym jest wyjątkowa twórczość oparta na słowach.

Metoda ta polega na opisywaniu za pomocą słów tego wszystkiego o czym myślimy. Forma opisu może przybrać dowolny kształt. Najpopularniejszy z nich to notatki.

Przykłady notatek:


 - z dnia - jest to opis tego co wydarzylo się w ciągu całego dnia w formie ogólnej, szczegółowej, w punktach, z dodatkowymi opisami emocji twarzyszących danemu wydarzeniu

- z wydarzeń - opisujemy ważne wydarzenia z dnia, najbardziej emocjonujące lub ważne dla nas

- dotyczące różnych ważnych wydarzeń z naszego życia, z różnych jego okresów w formie wspomnień

- dotyczące marzeń, planów, zadań, które chcemy zrealizować, aby osiągnąć nasze cele

Dzięki nim możemy doświadczyć większego spokoju w umyśle. Na przykład wspominając każdego dnia wieczorem to co sie zdarzyło pozwala nam doswiadczyć głębszego wglądu w nasze życie, a także uświadomić sobie co dla nas jest ważne, na co poświęcamy czas i co ewentualnie zmienić, aby poprawić jakość naszego funkcjonowania.

Pisanie ściśle łączy się z rozwojem. Przykładem tego jest tworzenie, sporządzanie tzw. list "to do", zadań na dany dzień, tydzień, miesiąc, rok, nie tylko w pracy, ale w życiu codziennym. Proces sporządzania list ułatwia nam organizowanie życia i realizowania naszych celów.

Pisząc jesteśmy w stanie programować nasz umysł na celowe, pozytywne myślenie.

Pisanie z czasem może przerodzić się w twórczość. Nie chcąc pisać o sobie czy swoim życiu można stworzyć inne "życia" w formie książek, powieści, poradników, poezji. Tego rodzaju twórczość pośrednio pomóc może samym twórcom. To ich emocje, przeżycia często widoczne są w tego rodzaju twórczości.

Pisać można zarówno dla siebie, do przysłowiowej szuflady, a także dla innych. Przykładem mogą być blogi, na których ludzie opisują zarówno swoją codzienność, jak i to co jest ich pasją, dzielą się doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Psychologowie uznają pisanie za rodzaj terapii dla tych wszystkich, którym trudno wyrazić siebie za pomocą słów mówionych. Czasem łatwiej jest coś napisać niż powiedzieć.

Słowa mają olbrzymia moc. Warto skorzystać z tego wyjątkowego sposobu ich wydobycia, aby ją poczuć i pozwolić dokonać niezwykłej przemiany w nas.


*


 Zadanie na najbliższe dni pt. "Co dobrego ....?:

Każdego wieczora przed pójściem spać napisz za co jesteś wdzięczny w oparciu o to co wydarzyło się dobrego w ciągu dnia.
Zacznij już dziś.
Gwarantuję, że w przeciągu kilku dni poczujesz coś niezwykłego.

Zrób listę marzeń.

Zrób listę celów na najbliższy rok, 5 lat, 10 lat. Albo jeśli wolisz na najbliższy dzień, tydzień i miesiąc.

Gdy poczujesz silne emocje spróbuj przelać je w formie słów na papier. Sprawdź czy poczujesz równicę, a może zmienisz myślenie o danym wydarzeniu które wyzwoliło takie emocje?

Po prostu weź kartkę i pisz. Gramatyka, ortografia, logika nie mają znaczenia. Po prostu zacznij już dziś.


*
Książki:
Dominique Loreau "Sztuka planowania"
David Allen "Getting Things Done"
James Pennebaker, joshua Smyth "Terapia poprzez pisanie"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz