Wiosna to czas zmian, które generowane są przez siłę tkwiącą w nas, ale zapomnianą.
Co tak naprawdę ją uruchamia?
Wiosną zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że posiadamy dużo więcej niż nam się wydaje. Przede wszystkim to czas kiedy na nowo odkrywamy czym jest życie poprzez uruchomienie wszystkich naszych zmysłów. Ten proces następuje u niektórych powoli, u innych szybko, w jednej chwili.
Wiosna to czas odkrywania bogactwa tego co odwieczne - natury. I choć wydaje się, że jest ona zmienna i przemijająca, to jednak nadal trwa, a wiosna jest tego przykładem.
Istnieją bogactwa materialne i duchowe, jednak natura jest czymś więcej, bowiem łączy je oba. Gdyby nie natura nie można byłoby stworzyć żadnej ludzkiej materii. Czymże są pieniądze? Skąd tak naprawdę pochodzą? Czym są meble, domy? Z czego powstają? A samochody? Dzięki czemu się poruszają?
Natura łączy to co materialne i to co niematerialne. Bez jej materialnych elementów drzew, wody, zwierząt, roślin, ognia nie istniałby świat duchowy, który rozwija się w oparciu o materię i jednocześnie ożywia ją.
Na wiosnę wszyscy stajemy się bogaczami, bo zaczynamy dostrzegać te przedziwne związki między dwoma przeciwstawnymi światami.
Jesteśmy bogaci już tylko z tego powodu że istniejemy, możemy oddychać, jeść, poruszać się, korzystać z naszych zmysłów - doświadczać. Jednocześnie każda z tych czynności wydaje się niezwykła.
oddech - to pobieranie tlenu przy wdechu, a wydalanie dwutlenku węgla przy wydechu, pozwala nam oczyszczać ciało i zasilać nasz mózg w tlen aby mógł funkcjonować; to takie proste i jednocześnie skomplikowane, wystarczy wstrzymać go na chwilę, a przekonujemy się jak jest ważny; świadomy oddech pozwala na najprostszą medytację, która pozwala wyciszyć umysł, tylko wdech i wydech, a potem spokój
jedzenie - to czynność związana z pobieraniem pokarmu stałego i płynnego w celu zasilenia organizmu w potrzebne związki - białka, węglowodany i tłuszcze oraz witaminy i minerały; każdy z nas potrzebuje jeść i pić, dzięki temu nasze ciała mogą istnieć; ale jak to się tak naprawdę dzieje, że jedząc tworzymy siebie, a także nasze myśli, a nasze myśli sposób ich powstawania i jakość zależy od rodzaju pokarmu; niektóre są dla nas szkodliwe, a inne dają siłę i moc sprawczą, twórczą i kreatywną
poruszanie się - czynność pozwalająca zmienić miejsce położenie naszych ciał lub ich części; jak to się naprawdę dzieje, że nasze ciało albo umysł generuje ruch, skąd biorą się impulsy, w jaki sposób powstają i jak to jest, że możemy wykonywać coś tak niezwykłego jak bieg, wspinaczka, taniec, albo objęcie i przytulenie kogośzmysły - części naszych ciał, dzięki którym możemy gromadzić informacje z otaczającego nas świata; spostrzeżenia, dźwięki, zapachy, smaki, odczucia; jakże inny wydaje się świat i wiosna gdyby któryś z tych zmysłów zniknął;w jaki sposób umysł przetwarza informacje pochodzące z naszego ciała i jego fragmentów takich jak oczy, uszy? czy to one pozwalają nas istnieć?
Nauka może wszystko wyjaśnić, wytłumaczyć, posiada mnóstwo pojęć, dzięki którym wydaje się nam że więcej rozumiemy i wiemy. Ale wiedza ta jest powierzchowna. Dotrzeć do niej się nie da. Wiosna i jej niezwykły czas pozwala tylko zbliżyć się do niej, poczuć więcej, doświadczyć pełniej, spojrzeć w głąb siebie.
Jesteśmy bogaczami, niezależnie od tego gdzie mieszkamy, ile zarabiamy, co na siebie wkładamy.
Wiosna pozwala dostrzec to, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni, mamy podobne potrzeby: bezpieczeństwa, dobrych relacji, bycia potrzebnym, szczęśliwym i spełnionym. Jedynie co nas odróżnia to sposoby w jaki dążymy by to osiągnąć oraz to co wokół siebie zostawiamy zarówno materialnego jak i duchowego oraz jak to wpływa na istoty wokół nas, a także naturę.
*
Wiosenny poranek
*




Brak komentarzy:
Prześlij komentarz