Poznaj siebie, a potem pozwól by poznawali cię inni... Tylko jak to zrobić? Poznanie siebie to trudne choć tak naprawdę najważniejsze zadanie życiowe. To dzięki znajomości siebie można podjąć właściwe decyzje i wyprostować kręte ścieżki życia by prowadziły prosto do upragnionego celu, właściwego i prawdziwego celu.Poznać siebie to mieć świadomość tego kim jestem, jaki jestem i do czego dążę, zmierzam. To jednocześnie zgoda na siebie takim jakim się jest przy jednoczesnej potrzebie rozwijania siebie zgodnie ze swoim potencjałem po to by zbliżać się do realizacji marzeń.
Mówi się, że możemy poznać się poprzez innych ludzi, są oni dla nas lustrem, w którym dostrzec możemy prawdziwą wersję siebie, tą która jest ukryta wewnątrz nas. Jesteś taki jakimi ludźmi się otaczasz.
Mówi się też, że poznanie siebie to decyzja odrzucenia nie pasujących wersji siebie, odkrywanie różnorodności, a potem odrzucanie jej fragmentów po kolei aż do momentu, gdy zostanie to co nam najbardziej odpowiada i nas odzwierciedla.
Jedno jest pewne, niezależnie od tego jakie drogi przejdziemy do poznania siebie, najważniejszy jest efekt - odczucie szczęścia jakie powinno nam towarzyszyć na codzień. Człowiek szczęśliwy to ten, który zna siebie, który jest pewny siebie, ma oparcie w sobie samym. Wtedy może w pełni dzielić się sobą z innymi. W odwrotnej sytuacji wciąż się błądzi, balansując między różnymi nieraz skrajnymi wersjami na siebie i na swoje życie.
Czas wakacji, letni czas, choć nie tylko, sprzyja głębszemu poznaniu siebie. To moment kiedy zazwyczaj opuszczamy swoje stałe miejsca pobytu i podążamy gdzieś, czasem w nieznane a czasem zgodnie z planem podróży. To właśnie wtedy dzieją się w nas najciekawsze procesy.
Bo podróż każda nawet najmniejsza to jakby zgugienie siebie samego. Na krócej lub na dłużej. W podróży odrywamy się na moment od siebie i zatapiamy w tym innym, nieznanym, nowym. Zewsząd otaczają nas nowe miejsca, nowi ludzie, nowy język, kultura, jedzenie. Wszystko to sprawia, że zapominamy o sobie jako takim i poddajemy się zmysłom i doznaniom.
Mówi się, że podróże zmieniają. Różnie można rozumieć to określenie. Podróż może nam pokazać inny świat kompletnie różny od naszego i tym samym zainspirować nas, ale też może nam uświadomić to kim jesteśmy i co dla nas naprawdę jest ważne, cenne.
Podróże kształcą, pokazują nieznane, nowe, ale też umożliwiają zajrzenie w głąb nas i uświadomienie sobie co dla nas jest najważniejsze poprzez konfrontację z innością, obcością.
Każda podróż kończy się pewnego rodzaju odkryciem, odkryciem nowej ścieżki życiowej, nowego celu, albo odkryciem na nowo tego co w nas było od dawna, tylko zniknęło z jakiegoś powodu kiedyś.
Podróże te małe i duże, wszystkie kształtują i tworzą nas i nasze dalsze życie.
Bo podróż jest jak spotkanie z prawdziwym sobą.
Podróżujmy, zatopmy się w czymś nieznanym po to by odnaleźć siebie.
Wszystko jest bliżej niż nam się wydaje, nawet w nas
*



Brak komentarzy:
Prześlij komentarz