Z CYKLU ZDROWIE
Te 4 pytania zostały wymyślone przez pewną kobietę, która
przez wiele lat borykała się z depresją, chorobą która nie pozwalała jej
normalnie funkcjonować na co dzień, nie pozwalała jej nawet na opuszczanie swojego
łóżka. Pewnego dnia owa kobieta obudziła się, usiadła na łóżku i stwierdziła,
że depresja minęła, a ona jest całkowicie zdrowa. Wstała, ubrała się, zrobiła
śniadanie dla całej rodziny i przywitała dzień z uśmiechem, po raz pierwszy od
kilkunastu lat. Nikt nie wie dlaczego , a tym bardziej w jaki sposób do tego
doszło. Owa kobieta nazywa się Katie Byron i od kilku lat prowadzi szkolenia,
spotkania z ludźmi na całym świecie, opowiada o swoim „przebudzeniu” i pomaga „przebudzić”
się innym odpowiadając w bardzo prosty sposób na ich trudne i złożone pytania.
Napisała kilka książek i jest autorką metody 4 pytań, która pozwala ludziom „wybudzić”
się ze stanu absolutnie negatywnego nastawienia do wszystkiego i wszystkich w
tym do siebie.
Oto pytania, które zmieniły i wciąż zmieniają tysiące ludzi
na całym świecie, a nawet leczą „z doła”:
1.
Czy to prawda?
Odpowiedz sobie tak po prostu: czy to o czym myślisz jest
prawdą?
Przykład: Myślę, że nie uda mi się stworzyć dobrego związku.
Uważam, że nie dam rady zmienić pracy na satysfakcjonującą.
Nie uda mi się schudnąć.
Jestem beznadziejny/a.
2.
Czy jesteś pewny, że to prawda?
W dalszej kolejności zastanów się czy jesteś pewny na 100%,
że ta myśl jest prawdziwa, że nigdy jej nie zmienisz. Zazwyczaj jest tak, że
tak twardo postawione pytanie sprawia, że zaczynamy się łamać z odpowiedzią,
przestaje ona być jednoznacznie negatywna. I to już jest dobre, bo to pierwszy
kok do „obudzenia”.
Przykład: No w sumie to jednak mam nadzieję, że kiedyś mi
się uda stworzyć dobry związek.
Jednak czasami jest tak, że odpowiedź jest nieugięta:
Nigdy nie uda mi się zmienić pracy na satysfakcjonującą no i
nigdy nie schudnę, nie ma szans!!!
W takiej sytuacji niezwłocznie należy przejść do odpowiedzi
na pytanie numer 3:
3.
Jak reagujesz gdy wierzysz, że to prawda?
Co się z Tobą dzieje w momencie kiedy w Twojej głowie
pojawia się taka negatywna myśl? Co czujesz, jakie pojawiają się emocje, czy ta
myśl generuje kolejne myśli? Jakie one są?
Przykład: Nigdy nie uda mi się stworzyć dobrego związku. Jestem beznadziejny/a.
Czuję się bezwartościowy/a i niepotrzebny/a, jestem gorszy/a od innych. Co jest
ze mną nie tak?
4.
Kim mógłbyś/mogłabyś być, jaki byłbyś/ byłabyś gdybyś
w to nie wierzył/a?
Pomyśl przez chwilę i wyobraź sobie sytuację odwrotną do tej
z Twoich myśli. Zobacz tą myśl jako przeciwstawną, jako pozytywną. Zastanów się
co czujesz w momencie gdy zmienisz tą myśl. Jakie pojawiają się emocje? Nazwij
je.
Przykład: Potrafię stworzyć dobry związek. Mogę to zrobić. Wystarczy,
że zrobię…
Jestem w dobrym związku. Mój partner/moja partnerka jest mi
bliska i droga. Wspólnie spędzamy mnóstwo czasu. Mamy wiele wspólnych planów i
marzeń do realizacji. Jestem szczęśliwy/a i spełniony/a w tym związku. Czuję
radość, spokój, bezpieczeństwo i takie ciepło o tu…
Ostatnim etapem odpowiedzi na pytania jest odwrócenie
pierwotnego stwierdzenia i jego pozytywne sformułowanie, a następnie podanie 3
powodów, dla których ta odwrotna myśl jest równie prawdziwa jak pierwotna.
Przykład:
Uda mi się stworzyć dobry związek.
3 powody tego, że wiem, że uda mi się stworzyć dobry związek:
Wiem co jest dla mnie ważne i do czego dążę, wiem co nie
jest dla mnie ważne i czego nie potrzebuję.
Kto chce szuka sposobu kto nie chce szuka powodu, a ja chcę
znaleźć sposób.
Jestem wytrwały/a i cierpliwy/a, a dobry związek potrzebuje
czasu by go stworzyć.
Proste? Myślę, że tak. Najważniejsze jest, by w chwili
zwątpienia przypomnieć sobie te 4 pytania i zastosować, aby sobie pomóc. Można
je napisać na kartce i zawiesić w widocznym dla siebie miejscu choć niekoniecznie
rzucającym się w oczy.
Metoda ta sprawdza się w każdej sytuacji, już drugie pytanie
zwykle zasiewa wątpliwość, która pomaga w przekształceniu złej myśli na dobrą.
Kto pyta nie błądzi. Pytajcie drodzy Ludkowie. A siebie
pytajcie w pierwszej kolejności.
*
Mailingujcie też w razie potrzeb:
*
Jedna z książek, w której opisana jest metoda 4 pytań:
„Kłamstwa o miłości” Byron Katie, Katz Michael
*
Willa Ludka
… czyli jak zrobić coś z niczego i dobrze się przy tym bawić
i/lub docenić co się ma …
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz