Z CYKLU ZDROWIE
Pięć lat temu kupiłam duży zeszyt i zaczęłam
wpisywać do niego informacje o moim stanie zdrowia. Zaczęłam od spisania
nazwisk i kontaktów do wszystkich lekarzy, z którymi miałam do czynienia od
szkoły średniej. Nazywam go moim pamiętnikiem, bo pomaga mi zapamiętać wiele z
pozoru nie istotnych faktów, które niejednokrotnie przydały mi się w czasie
kolejnych wizyt u różnych spec. med.
W moim pamiętniku wydzieliłam kilka części. W pierwszej
wpisuję kontakty do wszystkich spec. med. z jakimi do tej pory miałam do
czynienie. Pamięć miewam ulotną, a tutaj mam wszystkie potrzebne mi dane. Muszę
pamiętać jedynie to gdzie leży pamiętnik.
W drugiej części piszę o tym jak się czuję oraz notuję każdą
wizytę u spec. med. I wszystko to co z niej wynika. Przykładowy wpis:
30.06.2015 r. wizyta u lek. rodzinnego
Od kilku dni bolało mnie gardło więc poszłam, temp. 38 w
jeden dzień potem już nie, lekkie osłabienie
Nie dostałam anty, ale mam stosować domowe kuracje –
czosnek, sok malinowy, cytryna, odpoczynek i obserwacja, to chyba wirusówka
Dostałam skierowanie na morfologię, OB., Fe, próby wątrobowe
i TSH – kontrola, wykonać za ok. miesiąc
Na następną wizytę donieść zaległe wyniki z poprzednich
badań – krew i info ze zdjęcia płuc
Dopisek: gardło przeszło, czuję się już ok., dobrze że nie
wzięłam anty, I love czosnek
Za jakiś czas po wykonaniu badań wpiszę ich wyniki, porównam
je do wcześniejszych i wyciągnę wnioski czy iść już do lekarza, a jeśli tak to
do którego, czy nie ma potrzeby. Dopiszę też informację o ilości posiadanych
leków i na jak długo mi starczą.
Odwiedzam kilku specjalistów, większość z nich już teraz 1
raz do roku, ale po każdej wizycie robię notatkę. Ważna jest informacja o
lekach, i wszelkich zmianach z nimi związanych – rodzaj i dawki. W moim
przypadku jest to bardzo ważne, bo czasem niewielkie zmiany mogą wprowadzić
spore zamieszanie w moim organizmie z którego długo trzeba wychodzić – zwykle
około miesiąca.
Druga część mojego pamiętnika podzielona jest na kolejne
lata. Od pięciu lat opisuję każdy rok. Leczenie sprzed 5 lat opisałam na kilku
stronach oraz na podstawie wyników badań. Na początku
każdego roku ustalam sobie mniej więcej kiedy pasuje mi się skontaktować z
jakimi specjalistami i które badania muszę koniecznie wykonać. Część z nich
jest powtarzalnych w określonym odcinku czasu np. co roku lub co pół roku.
Piszę o wszystkich.
Mój Pamiętnik zdrowia i choroby biorę ze sobą na większość
wizyt lekarskich. W razie potrzeby sięgam po niego kiedy trzeba podać nazwę
leku, która wypadła mi z pamięci lub przypomnieć wynik jakiegoś badania.
Oprócz Pamiętnika na każdy rok mam założoną teczkę w której
trzymam wyniki badań i konsultacji. Dawniej miałam tzw. teczki tematyczne, od
nazw spec. med., ale od 4 lat dokumentację kompletuje latami, tak mi jest
wygodniej.
Teczkę również biorę na wizytę lekarską tak na wszelki
wypadek.
Ostatnio na ostatniej stronie pamiętnika wpisałam leki
zażywane przez moich rodziców. Tak na wszelki wypadek.
Zachęcam wszystkich do uporządkowania swoich spraw
zdrowotnych i założenia pamiętnika zdrowia i choroby swojego oraz innych
członków rodziny: rodziców, dzieci itp. Najlepiej byłoby aby pozostały one
puste, a wpisy o wizytach u spec. med. niepotrzebne.
I tego Wam życzę Drodzy
Ludkowie!
Zbędne wydatki a zdrowie, czyli jak oszczędnie bogacić się
Siłownia na każdą kieszeń czyli jak zyskać dużo małym kosztem
Kulinarny minimalizm czyli smacznie i zdrowo
*
Mailingujcie też w razie potrzeb:
*
Willa Ludka
… czyli jak zrobić coś z niczego i dobrze się przy tym bawić
i/lub docenić co się ma …
*
rid morZbędne wydatki a zdrowie, czyli jak oszczędnie bogacić się
Siłownia na każdą kieszeń czyli jak zyskać dużo małym kosztem
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz