Z CYKLU ZDROWIE
Mówi się, że jesteśmy tym co jemy. Bez wątpienia jest to
prawda. Każda cząstka pożywienia jaka trafia do naszego organizmu jest albo
wbudowywana albo odrzucana. Czasem ten system wyboru zostaje zaburzony.
Zaburzenia mogą być powodowane przez różne czynniki, na które mamy i nie mamy
wpływu. Jednak jest pewien czynnik, na który mamy niemal 100% wpływ: to jakość i
rodzaj tego co jemy na codzień.
8 zasad jest wynikiem ponad 20 letniej pracy badawczej dr
Campbella. To kwintesencja jego życia, które w całości poświęcił poszukiwaniom
odpowiedzi na pytania jak pokonać największych współczesnych wrogów ludzkości -
choroby, w tym nowotworowe.
Oto one:
1.
Odżywianie reprezentuje połączone siły
niezliczonych substancji odżywczych. Całość to więcej niż suma części.
Natura sama w sobie jest niezwykle logiczna i poukładana.
Wszystko ma w niej sens prędzej czy później, nawet kiedy nie dostrzegamy go na początku
to możemy się go spodziewać na pewno w przyszłości. Każde pożywienie składa się
z różnorodnych cząstek, które mogą łączyć się z innymi w takich kombinacjach o
jakich badacze jeszcze nie wiedzą. Dlatego zazwyczaj jest tak, że nie zawsze
leki - suplementy pomagają, ale zmiana odżywiania już tak. Coś co zostało
stworzone przez człowieka od początku do końca - np. właśnie lek, nigdy nie
będzie w 100% tak naturalne jak składniki pożywienia. Może być w 90% naturalne,
może w 37%, ale nigdy w 100%. O tym warto pamiętać.
2.
Suplementy witaminowe nie są receptą na zdrowie.
Z powodu jaki opisałam wyżej. Suplementy mogą wspomóc nasz
organizm, ale nigdy w 100%. Od lat mówi się, że lepiej jeść np. codziennie
minimum 5 porcji warzyw i/lub owoców niż 3 tabletki z syntetycznymi witaminami.
Suplementy pomagają, gdy mamy skrajne niedobory składników odżywczych i kiedy
jest konieczna natychmiastowa pomoc. Ale kiedy np. wypadają nam włosy w dużych ilościach,
a mamy dopiero 25 lat, to suplement pomoże na chwilę, a może okazać się że
wystarczy wprowadzić do diety na stałe odpowiednie pokarmy i po 2 miesiącach
mamy taki sam efekt, a zazwyczaj nawet dodatkowe pozytywne efekty, bo stosując
dietę na włosy przy okazji odżywiamy cały organizm. Suplement nawet multiwitaminowy
działa wybiórczo. Chemiczne składniki nie zawsze są w stanie współgrać z
naturalnymi. Dlatego są efekty po odstawieniu suplementu - organizm szybko
wraca do stanu wyjściowego, zanim suplement zaczęliśmy brać. Trzeba uważać bo z
czasem organizm może odzwyczaić się od naturalnych składników i wybiera te
łatwiejsze do przyswojenia - chemiczne, ale uzależniające.
3.
W pokarmach odzwierzęcych nie istnieją
praktycznie żadne składniki odżywcze, które nie występowałyby w lepszej formie
w roślinach.
Bardzo długo nie miałam świadomości tego. Dr Campbell
podkreśla że jedynie witamina B12 i D3 powinna być suplementowana w wybranych
przypadkach, natomiast pozostałe potrzebne do życia cząstki są obecne w
naturalnych pokarmach. Przez długi czas myślałam, że np. mięsa nie da się
niczym zastąpić. Jednak teraz wiem, że białka i żelazo są również obecne w
pokarmach roślinnych. Ich forma jest inaczej przyswajana przez organizm, ale
nie powoduje ostatecznie skutków ubocznych, jakie może wywoływać u niektórych
osób (np. przewlekle chorych) pokarm odzwierzęcy.
4.
Same geny nie determinują chorób. Działają
wyłącznie na zasadzie aktywacji ekspresji: to odżywianie odgrywa kluczową rolę
w określaniu, które geny – dobre czy złe – podlegają ekspresji.
To fascynujący proces, który przypomina mi trochę otwieranie
drzwi do zakazanych pokoi naszych ciał. Niektóre pokoje otwiera się łatwo, inne
nie są w ogóle zamknięte, ale są też takie, do których wstęp jest uniemożliwiony
z ważnych dla całego organizmu powodów. Nie oznacza to, że nie ma kluczy do
tych zakazanych pokojów. Różne też bywają drzwi, czasem nie da się ich ponownie
zamknąć. Wtedy zaczyna się choroba. W niektórych przypadkach drzwi można zamknąć
ponownie, ale nie zawsze na zawsze. Od takiego momentu trzeba ich pilnować. Choroby
autoimmunologiczne są takimi drzwiami, które pewnego razu się otwierają i
ciężko je ponownie zamknąć. Ale czasem to się udaje.
5.
Odżywianie może w znacznym stopniu kontrolować
negatywne skutki szkodliwych substancji chemicznych.
Jedzenie warzyw i owoców oczyszcza organizm i wymiata z
niego to co do niego nie pasuje - m.in. toksyny. Organizm jako taki ma
zdolności regeneracyjne praktycznie cały czas pod warunkiem, że są mu
dostarczane właściwe materiały do regeneracji - witaminy i inne odżywcze
składniki.
6.
Ten sam sposób odżywiania, który pozwala
zapobiec chorobie w jej wczesnym stadium (przed zdiagnozowaniem), może
wstrzymać lub cofnąć chorobę w późniejszym stadium (po zdiagnozowaniu)
Dowody na to są zawarte w opracowaniach dr Camblella. Tak po
prostu jest. Zdrowe odżywianie można stosować jako profilaktykę i jako
wspomaganie leczenia (w każdej chorobie szczególnie złośliwej i przewlekłej -
ciężko zamykających się drzwiach).
7.
Sposób odżywiania, który jest prawdziwie
korzystny w przypadku jednej choroby przewlekłej, będzie korzystny w przypadku
każdej innej choroby.
Coś co działa w ekstremalnych warunkach z powodzeniem zadziała
w sytuacjach codziennych. Człowiek, który jest w stanie przetrwać najcięższe
warunki bytowe poradzi sobie w codziennym życiu. Jeśli przebiegniesz 10
kilometrów w zawodach, to kilometr pokonywany codziennie to będzie już przebieżka.
8.
Dobre odżywianie przekłada się na zdrowie we
wszystkich obszarach życia. Wszystkie części są ze sobą połączone.
Organizm ludzki można porównać do domu. To miejsce, w którym
mieszczą się wszystkie układy - pokoje, korytarze i narządy jak meble. Każdy
dba o swój dom. Sprząta go i porządkuje, a kiedy coś się zepsuje to naprawia. Z
organizmem jest tak samo. Należy o niego dbać nawet wtedy kiedy funkcjonuje
dobrze, bo nigdy nie wiadomo co będzie w przyszłości. Dobre odżywianie jest jak
sprzątanie lub remont dla domu. Czasem nie jest konieczne, ale czasem bez niego
dom może runąć.
Dbajmy o swoje domy - ciała drodzy Ludkowie aby nasze wioski
i miasta były piękne.
*
Mailingujcie też w
razie potrzeb:
*
Wpis powstał na podstawie
„Nowoczesne zasady odżywiania”, T. Colin Campbell, Thomas M.
Campbell II, Łódź 2011
*
Willa Ludka
… czyli jak zrobić coś z niczego i dobrze się przy tym bawić i/lub
docenić co się ma …
*
Rid mor
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz