Z CYKLU ZDROWIE
Marzeniem większości z nas jest zachowanie zdrowia i
młodzieńczej energii. Owe pragnienie podsycają liczne reklamy przedstawiające
wizerunki uśmiechniętych kobiet i mężczyzn o nieokreślonym wieku, pięknych i
zdrowych. Jednak kiedy popatrzymy chociażby na mijanych co dzień przechodniów
na ulicy, trudno czasem o dostrzeżenie choćby cienia radości na ich twarzach, nie
mówiąc już o spokoju czy harmonii widocznych w ich sposobie poruszania się. Jak
zatem zrealizować wizję z reklamy? Czy to w ogóle jest możliwe?
Beata Pawlikowska od lat zajmuje się podróżowaniem i
pisaniem książek. Jedną z jej podstawowych misji jest pokazywanie świata takim
jaki jest naprawdę oraz propagowanie zdrowego stylu życia wśród Polaków. Swoimi
publikacjami wspiera tych wszystkich, którzy poczuli się zagubieni gdzieś na
drodze swego życia, z różnych powodów, nie oceniając, nie klasyfikując i nie
odrzucając z powodu jakiejkolwiek „inności”.
Według niej wystarczy zastosować kilka zasad w codziennym,
życiu aby poczuć się lepiej nie tylko na ciele, ale też i na duchu. Wszystkie z
nich przetestowała i wypróbowała w swoim życiu. Do najważniejszych z nich
należą:
1.
Zdrowe odżywianie
Zasada ta jest bardzo prosta i trudna jednocześnie. Prostota
polega na tym, że wystarczy jeść wszystko to co nie jest przetworzone oraz
wyeliminować albo zmniejszyć spożywanie pokarmów odzwierzęcych (szczególnie
mięsa czerwonego oraz mleka), a także zrezygnować z używek (przede wszystkim
papierosy i alkohol). Trudność polega na tym, że we współczesnym świecie coraz
trudniej o nieprzetworzoną żywność. Bowiem 80% tego co jest w przeciętnym
sklepie nie nadaje się do jedzenia ze względu na to, że zawiera wiele
substancji konserwujących i/lub poprawiających smak, które są po prostu
chemicznymi substancjami niszczącymi nasze komórki.
Najlepszymi miejscami na zakup żywności są sklepy EKO lub
zwykłe bazarki , na których sprzedają rolnicy i gospodarze uprawiających
warzywa czy owoce głównie dla swoich rodzin i sprzedających nadwyżki jedzenia.
Jednak, aby całkowicie nie zniechęcać do zdrowej diety
poleca jedzenie prostych posiłków skomponowanych z kasz, roślin strączkowych z
warzywami oraz owoce, a także orzechy. W zdrowej kuchni stosuje wiele przypraw,
które nie tylko wzbogacają smak, ale świetnie zastępują sól czy biały cukier dodawany
w sporych ilościach do większości sklepowych pokarmów.
Spośród innych żywieniowych zasad ważne są te dotyczące
tego, aby jeść wtedy kiedy jest się naprawdę głodnym i jeść przede wszystkim
ciepłe posiłki, bo one dają dobrą energię całemu ciału.
Twój mały krok: Jem codziennie 3 porcje owoców/warzyw.
2.
Codzienna aktywność fizyczna
Codzienna aktywność fizyczna może się sprowadzać do tzw.
„wyprowadzania się na spacer” niezależnie od pogody. Dobrym czasem spacerów
jest poranek kiedy świat budzi się do życia, a powietrze jest świeże i czyste.
Po spacerze zawsze poprawia się nasze samopoczucie, nasz organizm dotlenia się,
a to dodaje nam pozytywnej energii oraz usuwa zmęczenie. We współczesnym
świecie zdominowanym przez komputery, kiedy większość pracy wykonujemy w
pozycji siedzącej, spacer może dla niejednej osoby stanowić niemal wyzwanie. Bo
spacer wymaga zmiany rytmu i rytuału, przestawienia z trybu Pośpiech na tryb
Zwolnienie, a czasem wręcz Zatrzymanie się chociażby po to, aby popatrzeć na
drzewa czy ptaki szybujące po niebie.
Twój mały krok: Codziennie spaceruję 10-15 minut bez
konkretnego celu. Po prostu idę, oddycham, patrzę i słucham.
3.
Pozytywne myślenie
Jasne i dobre myśli mogą oświetlić nawet najbardziej krętą i
trudną drogę. To latarnie, które możesz zapalać i gasić tylko ty, bo tak
naprawdę tylko ty masz dostęp do swojego umysłu. Pozytywne myślenie obejmuje
przede wszystkim teraźniejszość i skupienie się nad tym co w danym momencie
robisz. Jednak ma również związek z twoją przeszłością, bo dobrze wspominana
przeszłość, wpływa na przyszłość. Każdego dnia można znaleźć choćby jedną
rzecz, która sprawiła radość, pamiętając o tym, że to drobiazgi tworzą nasze
życie: uśmiech, spojrzenie, dobra herbata, zapach wiosny…
Twój mały krok: Codziennie wieczorem przypominam sobie 3
pozytywne wydarzenia z całego dnia.
4.
Świadome spędzanie czasu wolnego
Świadome czyli mądre spędzanie czasu wolnego. Ograniczenie,
a nawet całkowita rezygnacja z oglądania telewizji czy surfowania po Internecie pozwoli na zgromadzenie sporej ilości wolnego
czasu. Pozwoli na zatrzymanie się i zastanowienie nad tym jak miło, ciekawie i
konstruktywnie spędzić czas. A możliwości jest wiele: można ugotować, upiec coś
dobrego, można wyprowadzić się na długi spacer, poczytać ciekawą książkę, a
potem spotkać się z przyjaciółmi i opowiedzieć im o tym, podzielić się czymś
dobrym nie tylko w smaku, ale też czymś co będzie pozytywne i co im też sprawi
radość.
Świadome spędzanie czasu wolnego to też wybór informacji,
które chcemy nie tylko widzieć, ale i słyszeć. Bo to od nas zależy czy chcemy
słuchać kłótni polityków, relacji z wypadków drogowych czy najnowszych
informacji na temat życia „gwiazd”. Bo przecież każdy z nas ma wybór. Można
wyłączyć radio, telewizor, Internet i posłuchać płyty z ulubioną muzyką, albo
obejrzeć film pożyczony od kolegi, który ma pozytywny przekaz i inspiruje lub
uczy czegoś, czego my możemy kiedyś nauczyć kogoś przekazując tym samym cząstkę
siebie.
Twój mały krok: Codziennie uwalniam jedną godzinę od
telewizora/Internetu i spędzam ją inaczej jak dotychczas.
Wybór zawsze należy do nas ostatecznie i o tym trzeba
pamiętać, bo to my decydujemy o tym jaki kształt będzie miało nasze życie,
każdego dnia możemy podjąć małą decyzję, która może mieć ogromny wpływ na naszą
przyszłość.
Polecam wszystkim Ludkom małe-wielkie kroki na drodze do
zdrowia!
*
Mailingujcie też w
razie potrzeb:
*
Wpis powstał na
podstawie:
„Między światami” i „W dżungli codzienności” B. Pawlikowska,
2015/2016
*
Willa Ludka
… bo chodzi o zbliżenie się do prawdy, nawet tylko w umyśle…
*
Rid olzo:

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz